U nedjelju, 13. listopada 2024. u osječkoj konkatedrali slavljena je Misa zaziva Duha Svetoga za početak nove akademske godine na osječkom sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera. Svetu misu predvodio je đakovačko – osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić, a koncelebrirali su mons. dr. Ivica Pažin, dekan KBF-a u Đakovu i predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda, vlč. dr. Davor Vuković, sveučilišni kapelan i prodekan KBF-a u Đakovu, vlč. dr. Boris Vulić, prodekan KBF-a u Đakovu, vlč. Mario Žigman, župnik Župe sv. Luke evanđelista u Josipovcu, nadbiskupijski povjerenik za pastoral mladih i studentski kapelan Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, vlč. dr. Drago Tukara, ravnatelj Caritasa i Nadbiskupskog Vikarijata te profesor na KBF-u u Đakovu, vlč. Matej Glavica, konkatedralni župnik, vlč. Boris Jozić, vjeroučitelj i duhovnik u IKG-u Osijeku te pomoćnik SKAC-a Osijek te vlč. Marko Obradović, tajnik Nadbiskupskog ordinarijata.
Na početku svete mise nadbiskup je pozdravio okupljene članove akademske zajednice, rektora sveučilišta prof.dr.sc. Vladu Guberca, sve dekane, prodekane, profesore i profesorice, sve okupljene studente, napose brucoše i druge okupljene vjernike. Nakon uvoda, u službi riječi sudjelovali su rektor, prof. Guberac, čitajući prvo čitanje i psalam, čitajući drugo čitanje izv. prof. dr. sc. Ljiljana Krstin, Odjela za biologiju u Osijeku te Karla Vojedilov, članica zbora mladih, čitajući molitvu vjernika. Pjevanjem i sviranjem euharistijsko slavlje animirao je župni zbor mladih.
Na početku svoje propovijedi nadbiskup pojašnjava kako je u židovstvu bilo jasno kako se vječni život postiže obdržavanjem zapovijedi i ono je zahtjevno, ali nije preteško. Svojim pitanjem mladić iz današnjeg evanđelja (Mk 10, 17-30) pokazuje da se prema tom kriteriju mogao smatrati dijelom vječnog života, ali on se ipak osjećao nezadovoljnim. On je želio više od tog minimuma i zbog toga ga je Isus zavolio i pozvao da pođe za njim. Osobe koje su časne, moralne i poštene lako se zavoli i zato je to bio temelj da Isus pred tog mladića stavi ideale, ideale koje nudi i danas. No može ih ponuditi samo onima koji se ne zadovoljavaju time da budu osrednji ili malo bolji kršćani, nego žele ostvariti puninu ideala i tako biti istinski radosni i ispunjeni. Mladi ljudi su baš takvi, zato nadbiskup poziva i sve okupljene na početku akademske godine da se ne zadovoljimo biti osrednji studenti zadovoljni s minimalnom ocjenom, nego maksimalno angažirani i izvrsni studenti i profesori, revni i zauzeti svećenici, savjesni i odgovorni radnici kojima se ne može prigovoriti da su neodgovorni ili površni.
Nadbiskup je potom istaknuo kako vjeruje da bi svi studenti, mladi, profesori željeli biti zdrava alternativa, odgovorne i cjelovite osobe, graditi zdravo i pošteno društvo i u njemu svjedočiti Boga, promicati evanđeoske ideale te tako mijenjati i izgrađivati gospodarski i politički sustav u kojem živimo. Spremni smo ponekad i suočavati se s otporima koji dolaze. No, bez Boga i njegove snage, bez zaljubljenosti u njegove ideale, nećemo moći mijenjati ovaj svijet. Zato tražimo od Boga mudrost i snagu da možemo biti spremni raditi i djelovati uz te ideale, da u tome budemo postojani i spremni na žrtve.
Na završetku svoje propovijedi nadbiskup je progovorio kroz 3 poticajna pitanja koja bi nas trebala pratiti u akademskoj godini koja je pred nama. Prvo, gdje i u čemu leži moje bogatstvo, što je trenutno ono što mi je vrijedno i do čega mi je stalo. Drugo, što bi mi Isus rekao da trebam činiti kako bi mu ostao vjeran. I posljednje, čega se trebam osloboditi te uz što prionuti kako bi se približio ljudskim i evanđeoskim vrednotama.
Nakon pričesti zajednički je otpjevan Himan Duhu Svetomu kao molitva za početak nove akademske godine, a potom je vlč. Matej Glavica pozvao članove sveučilišne zajednice na zajedničko druženje sa svećenicima u župnoj kući uz molitvu i želje za blagoslovljenu akademsku godinu koja je pred njima i svim studentima.
Anamarija Buzgo