40 dana u pustinji – dan 31.

by admin

Kada želimo moliti, mnogi od nas nailaze na probleme. Istina je, doduše, da želimo moliti, da odlučujemo moliti, ali rijetko kada oko toga stvarno poduzimamo nešto konkretno.

Nije toliko riječ o tome da bismo bili nesigurni, bez motivacije, lijeni – radi se o tome da smo preumorni, rastreseni, nemirni, uzburkanih emocija, ljutiti smo, prezaposleni, ili se osjećamo predaleko do Gospodina da bismo imali osjećaj da se možemo upustiti u molitvu.

Prečesto – ili nas boli glava ili srce, ili smo preopterećeni životom pa se nakon iscrpljujućeg dana vraćamo s posla, ali ni onda ne smognemo snage za molitvu. Počnemo nazivati prijatelje, gledamo TV, odmaramo, vrtimo se po stanu ili što drugo kako bismo smanjili napetosti života – sve osim molitve.Kako da uopće molimo kada su nam i tijelo i duša preopterećeni i pod kroničnim stresom?

Prvo, treba razumjeti što je zapravo molitva, u svojoj biti?

I ako zaozbiljno uzmemo u obzir da molitva znači „uzdići svoj um i srce k Bogu“, tada svaki osjećaj i svaka misao koja nas salijeće može biti pogodna i prikladna polaznica za početak molitve, bez obzira kako nam se činila nesvetom i bez poštovanja.

Jednostavno rečeno, ako ideš moliti a zaokuplja te dosada, moli u toj dosadi, ako si gnjevan moli u tome gnjevu, ako se osjećaš da bi najradije nekoga ubio, moli upravo u tome osjećaju. A ako si naprotiv ispunjen zanosom i želiš hvaliti i zahvaljivati Gospodinu, moli u tome zanosu.Svaka misao ili osjećaj dobra je polaznica za početak i ulaz u molitvu. Važno je da molimo s onim što je stvarno u nama, a ne da molimo ono što mislimo da bi Bog htio vidjeti u nama.

Budući da molitvu ne shvaćamo pravilno, mi vrlo često od nje odustajemo i to upravo onda kada nam je ona najnužnija – a to je upravo onda kada se loše osjećamo, kada smo bez pobožnosti, grješni, preplavljeni osjećajima i nedostojni moliti.Ipak, svi ti osjećaji mogu nam poslužiti kao polazište za molitvu. Nije bitno pati li nas glavobolja ili žalost, jedino što je potrebno je da ih uzdignemo k Bogu.

(Fr. Ron Rolheiser, Praying when we don’t feel like it)

Kako razgovarati s Kristom

Molitva u svom vrhuncu je dijalog. Tiho ili glasno možemo govoriti: Gospodine, što mi želiš reći?

Tada potpuno oslobodite svoju maštu dok samom sebi dajete odgovor za koji pretpostavljate da bi mogao biti Kristov odgovor. Predajte svoje misli Kristu u molitvi. Pustite da vam On vodi molitvu i pomogne moliti.

Mišljenje pretočeno u razgovor s Kristom bit će velikodušnije, nesebičnije, čišće, plemenitije, bliže cilju.

Pokušajte!

Molitva – najveća snaga svijeta

Molitva

Preporučeno

Leave a Comment