Održana Duhos-ova tribina o teologiji tijela

by Duhos

Udruga DUHOS  organizirala je 13. travnja prvu mjesečnu tribinu u ciklusu razmatranja o teologiji tijela koja je održana u Osijeku na Poljoprivrednom fakultetu. O temi “Teologija tijela ili o ženidbenom karakteru ljudskoga tijela” govorio je doc. dr. Krešimir Šimić, profesor na Filozofskom fakultetu u Osijeku, ponudivši teološko-filozofsko “čitanje” tijela kroz aktualizaciju kateheza o teologiji tijela pokojnog pape Ivana Pavla II. i razumijevanje čovjeka kao bića zajedništva čiju bit otkriva ženidbeni karakter tijela.

“Potrebno nam je novo “čitanje” tijela, razumijevanje i otkrivanje njegova značenja, a to novo “čitanje” zapravo je staro i započinje drevnim tekstom knjige Postanka (Post 2, 18-25.). Novo se oslanja na tzv. teologiju tijela Ivana Pavla Drugog”, kazao je Šimić uvodno pojasnivši: “Kibernetička revolucija, suočena s poistovjećivanjem mozga i računala, vodi čovjeka pitanju: “Jesam li čovjek ili stroj?” Genetička revolucija vodi pitanju: “Jesam li čovjek ili klon?” Konačno, svojevrsna revolucija u shvaćanju tijela, dovela nas je do pitanja: “Jesam li muškarac ili žena?” Prve dvije “revolucije” dovele su do neodređenosti, tjeskobe i pometnje koje su prometnute u ravnodušnost, ironiju i travestiju. Teologija tijela je bombastična jer kršćanstvo je religija tijela. O tijelu treba progovoriti zainteresirano, ozbiljno, dramatično, a često se govori(lo) pogrešno.“ Predavač je napomenuo kako zapadna filozofijska tradicija zanemaruje tijelo, čak ga katkada prezire, ali “veliko revolucionarno otkriće o tijelu dolazi iz krila Crkve o čemu svjedoči 129 kateheza Ivana Pavla II. izgovorenih od 1979. do 1984. godine te još četiri napisane”. Upravo na tim katehezama i znakovitim biblijskim ulomcima (knjiga Postanka, Pavlovljeva poslanica Efežanima, Ivanova knjiga Otkrivenja) Šimić je razložio teme samoće, zajedništva, golotinje i stida jer su bitne u određenju čovjeka, svijesti o sebi i drugoj osobi. “Po iskustvu iskonske “samoće” čovjek otkriva dimenziju međusobna darivanja čiji je izraz tijelo u svojoj muškosti i ženskosti. Tijelo koje izražava ženskost za muškost i muškost za ženskost očituje uzajamnost i zajedništvo osoba, a izražava ga darivanjem kao osnovnim obilježjem osobnog postojanja. Tijelo je stoga svjedok stvaranja kao temeljnog dara, svjedok “ljubavi kao vrela iz kojega je to darivanje nastalo”. Muškost i ženskost upućuje na stvarateljsko darivanje. Ljudsko tijelo svojom spolnošću, svojom muškošću i ženskošću, promatranu u misteriju stvaranja, nije samo vrelo plodnosti i prokreacije kao u svem ostalom prirodnom poretku, nego ima ženidbeno značenje: sposobnost izražavanja ljubavi u kojoj čovjek postaje dar i, po tom daru, ostvaruje smisao svojega bića i postojanja”, pojasnio je Šimić te na tribini zaključio: “Krist je ljubio Crkvu te sebe predao za nju. Isus je darivanjem iz ljubavi “sazdao” Crkvu kao “svoje tijelo”, On je “zaručnik” svoje “zaručnice”. Crkva je pak Crkva ukoliko kao tijelo prihvaća Isusa, Njegovo tijelo. Tako se “otkupiteljska” ljubav pretvara u “bračnu ljubav”. Dajući sâma sebe za Crkvu, Isus se istim otkupiteljskim činom s njom sjedinio, poput zaručnika sa zaručnicom, poput muža sa suprugom. Stoga – ženidbeno značenje tijela, u određenom smislu, “krije” otajstvo “svadbe Jaganjčeve”, a to znači da postoji osobit odnos ženidbe i euharistije. Tijelo je prodor smisla! Ono je zov da izađemo “izvan nas samih” i otkrijemo prisutnost – Sve-prisutnost Drugoga.”

Tribinu je otvorio duhovnik Udruge pater mr. Arkadiusz Krasicki, CSSp, naglasivši kako je važno znati iščitavati odgovor na pitanje tko sam ja: čovjek, stroj, klon, muškarac ili žena, a u tom kontekstu „svaki čovjek u sebi prepoznaje čisto srce, bez obzira na svjetonazor i vjeroispovijest, te Šimićevo predavanje ima nakanu pomoći u osobnom poniranju u sebe i shvaćanja svoga tijela”. Susret je, uz gitarsku pratnju Rastimira Orlića, otvoren pjesmom DUHOS-ovog slavljeničkog tima i molitvom. Predsjednica DUHOS-a dr. Marcela Šperanda uz zahvalnost predavaču moderirala je raspravu te najavila iduću tribinu 11. svibnja.

Tekst i fotografija: Nevenka Špoljarić

Preporučeno

Leave a Comment