Namjeravate li sljedeću utakmicu Lige prvaka gledati kod dečki ili kod dečkiju? Što vam se čini, je li nogometna atmosfera bolja kod naših dečki ili dečkiju?
Važno je napomenuti kako bismo u biranom jeziku trebali rabiti imenicu mladić, a imenicu dečko ostaviti za razgovorni jezik. Isto vrijedi i za pripadnice ženskoga spola. Naime, u biranome jeziku (čitaj: u službenom ophođenju) trebali bismo rabiti izraz kod djevojaka, dok je izraz kod cura karakterističan za razgovorni jezik.
Razgovorni jezik, naravno, ne podliježe u potpunosti normi, ali budući da se imenica dečko ne upotrebljava samo u razgovornom, nestandardnom jeziku nego i u službenom izražavanju, tj. u javnom jeziku kojim se svi moramo služiti, upozorit ću vas na njezinu padežnu promjenu!
Kada govorimo imenicu dečko u množini, bilo bi dobro da to činimo u njezinom isprvnom gramatičkom obliku. Dakle, genitiv množine na – iju ima samo nekoliko imenica muškoga roda: gost, gostiju; nokat, noktiju; prst, prstiju; zub, zubiju.
Imenica dečko ne pripada tim imenicama!
U izrazu kod dečkiju oblik imenice dečkiju nije ispravan jer pravilan genitiv množine imenice dečko glasi dečki (i dečkā, što je rjeđe i starinski, tj. stilski obilježeno), a nikako ne dečkiju!
Stoga, namjeravate li ujutro popiti kavu s pripadnicima muškoga spola na „njihovom teritoriju“, znajte da ćete ju popiti kod dečki. Ako vas oni pozovu u svoju vikendicu na druženje tijekom vikenda, ne zaboravite da idete kod dečki. Bilo vam ugodno druženje!
Tajana Zrno, s. Marija |duhos.com