Na dan 22. siječnja, svi vinogradari i vinari slave svog prvog nebeskog zaštitnika – svetoga Vinka Paulskog. Posebno se Vinkovo slavi u Slavoniji, bogatoj vinogradima i podrumima punoga vina.
Ni ovogodišnja proslava nije izostala, dakako, uz niz tradicionalnih običaja koji su vezani za slavljenje ovog u hrvatskome puku omiljenoga sveca.
Bijaše Vinko đakon u današnjoj Saragozi, a uhvaćen je i mučen za vrijeme vladanja cara Dioklecijana u Valenciji gdje je i pokopan. Završio je u tamnici gdje su ga krvnici strašno mučili, toliko da mu je krv iz tijela prštala na sve strane. Strašno izmučenog Vinka posjetili su anđeli, te su skupa s njim pjevali pjesme. Rimski namjesnik Ducije, koji je i naredio mučenje, posjetio ga je jednom u tamnici, i vidio ga obasjanog svjetlošću.
Odmah se obratio na kršćanstvo i dopustio vjernicima posjećivanje mučenika u tamnici, koji su uzimali vinkovu krv kao zaštitu od zla. Sveti Vinko preminuo je najvjerojatnije na datum kad se i slavi njegovo ime, 22. siječnja. Zaštitnikom vinograda i vinogradara postao je jer se mrcvarenje tijela svetoga Vinka, curenje i hvatanje krvi poistovjećuje sa branjem, lomljenjem grožđa i hvatanjem mošta. To su i danas uobičajeni poslovi vinara i vinograda, koje prate i lijepi običaji.
Ljiljana T. Matanović
Izvor: zsa.podvinje.org