Ambrozije se rodio u Trieru oko 339. godine, u uglednoj rimskoj obitelji čiji je otac bio visoki carski službenik u Galileji. U Rimu je Ambrozije studirao pravo i govorništvo i spada u četiri zapadna oca koji su udarili temelje kršćanske književnosti i osvjetlili mnoge kršćanske tajne.
Nakon svoga naukovanja u Rimu oko 370. postavljen je za upravitelja u sjevernoj Italiji sa sjedištem u Milanu. Nakon smrti biskupa Anksencija, četiri godine kasnije, narod ga je na sveopću radost izabrao za biskupa, iako je bio tek pripravnik.
U roku od osam dana primio je sve redove do biskupskog i pod vodstvom svećenika Simplicija posvetio se teološkoj izobrazbi, osobito grčkim svetim ocima. Bio je vrstan govornik, iz čijih su usta riječi izlazile slatke poput meda. A sve je to povezano s pričom, da su dok je bio još mali, na njegovu kolijevku sletile pčele, odložile svoj med oko njegovih usta i odletjele, ne ozljedivši ga.
Biskup Ambrozije istakao se u nesebičnom zalaganju u vodstvu svog stada. Radio je kao pomoćnik cara Gracijana, Valentinijana II i Teodozija Velikog koji je kršćanstvo proglasio državnom vjerom. Tog istog cara je prisilio na veliku pokoru zbog pokolja u Solunu 390. koji je počinio u trenutku naglosti. Stoga svetog Ambrozija na slikama prikazuju kako brani ulaz caru u baziliku jer se ogrješio, ali se prikazuje kako drži i košnicu koju je smatrao oličenjem reda, rada, marljivosti i skladne zajednice.
Zato je njemu u čast izgrađena crkva oko 470.godine s njegovim mozaikom što je najstariji očuvani portret nekog sveca. Glavna djela su mu: O dužnostima službenika, O Djevicama,(napisao za svoju sestru Marcelinu, redovnicu), Posmrtni govori i mnogobrojne himne. Bio je borac za ljudska prava, tumač Svetog Pisma isticao se svetošću života i velikim teološkim znanjem. Upravo njegove propovjedi su i svetog Augustina obratile na kršćanstvo.
Bio je jedna snažna ličnost koji se nije nikog bojao osim dragog Boga. Umro je 4. travnja 397. u svojoj biskupiji ‘izgorivši’ do kraja – za Crkvu. Bio je i u našim krajevima kada je posjetio Sremsku Mitrovicu gdje je njegovom zaslugom za novog biskupa izabran Anemije koji priznaje i ispovjeda Kristovo božanstvo.
U Hlebinama, u Podravini, svake godine prve nedjelje u prosincu okupljaju se pčelari i štuju svog sveca i naučitelja Ambrozija. Naprave procesiju, održe Svetu misu te posvete nove barjake pčelarskih udruga. Pčelari sebe nazivaju ‘Pčelarskim redom Sveti Ambrozije’, koji trenutačno ima pedesetak jednoobraznih pčelarskih odora.
Preuzeto sa: zsa.podvinje.org │duhos.com