Sveti Toma, kojega se Crkva sjeća 28. siječnja, pripada svakako u red jednog od najvećih crkvenih umova. Jedan je od rijetkih koji je uspio u sebi pomiriti najveću učenost i najdublju pobožnost. Rođen je u Italiji godine 1225., prema nekim izvorima u dvorcu Roccasecca ili dvorcu Akvino. Još kao dječak bio je željan znanja te se čitajući brojne knjige upoznao s redom dominikanaca.
Iako to njegova obitelj i najbliži nisu odobravali, vrlo rano odlazi u Napulj u Red propovjednika. Njegovoj obitelji bilo je nezamislivo da on kao plemićki sin odlazi u jedan prosjački red. Usprkos neslaganju mnogih postaje dominikanac, a poglavar ga vrlo brzo šalje učenjaku Albertu Velikom.
Studirao je i predavao u središtima onog vremena kao što su Pariz i Rim. Već s dvadeset i tri godine postao je profesor, ali je bez obzira na svoju učenost ostao jednostvan i ponizan, zbog čega je dosljedno odbijao sve ponuđene mu crkvene časti.
Sveti Toma autor je mnogih filozofskih i teoloških djela. Teološka suma u tri dijela, u kojoj je sustavno obradio svu teologiju najpriznatije mu je djelo, a prevedeno je na sve svjetske jezike. Bio je i mistik te je s ljubavlju štovao Presveti Sakrament o kojemu je ispjevao najljepše himne poput Hvali Sion Spasitelja, Klanjam ti se smjerno, Tajni Bože naš, Usta moja uzdižite preslavnome tijelu glas…
Kada je imao četrdeset i devet godina, godine 1247. na putu u Lyon na Opći sabor, zaustavio se u samostanu Fossa Nouva kraj Rima i ondje preminuo. Njegove relikvije kasnije su prenesene u Touluouse. Proglašen je svecem, a 1567. i crkvenim naučiteljem. Mnogi pape su ga proslavili u svojim spisima od kojih su najznačajnije enciklike Leona XIII. Papa Ivan XXII. uvrstio ga je u popis svetaca 18. srpnja 1323., Pio V. proglasio crkvenim naučiteljem, Lav XIII. postavio zaštitnikom katoličkih škola, a Ivan Pavao II. naučiteljem čovječnosti. Njegov se blagdan, prema načelima obnovljenog bogoslužja, slavi na današnji dan, dan prijenosa njegova tijela u Toulousu. Sveti Toma primjer je svim onima koji se bave umnim radom, pa ga je Crkva proglasila zaštitnikom studenata i svojih škola.
Pripremila: Nikolina Borevac, zsa.podvinje.org
* * *
MOLITVA SVETOGA TOME
O Bože svemogući, sveznajući,
koji si bez početka i kraja,
koji si darivatelj i uzdržavatelj krepost?:
udostoj se učvrstiti me na čvrstom temelju vjere,
i štititi neprobojnim štitom nade,
i uresiti me svadbenom odjećom ljubavi.
Daj mi da pravednošću tebi budem podložan,
da se razboritošću čuvam đavolskih zasjeda,
da se umjerenošću držim sredine,
da jakošću strpljivo podnosim protivštine.
Daj da dobro kojega nemam
ponizno tražim od onih koji ga imaju;
da se istinito optužujem
za zlo koje sam napravio;
da smireno podnosim kaznu
koju izdržavam;
da ne zavidim dobru bližnjega,
nego da uvijek zahvaljujem
na tvojim dobrima…
Usadi u meni kreposti, Gospodine,
da božanskoj službi budem odan,
da u ljudskim službama budem brižljiv,
a u tjelesnim potrebama nikome na teret.
Daj mi, Gospodine, gorljivu skrušenost,
iskrenu ispovijed,
savršenu zadovoljštinu.
Udostoj se dobrim životom
iznutra me usmjeriti
da činim što doliči,
i što mi koristi za zaslugu,
a ostalim bližnjima za primjer.
Daj mi da nikada ne žudim za onim
što je besmisleno
i da odbijam ono što je neugodno,
kako se ne bi dogodilo da prije vremena
žudim za onim što tek treba početi,
a da prije dovršetka napustim započeto.
Amen.